كـلــيـپ

احادیث

پيكر سالم آيت‌الله قزويني بعد از 17 سال

  پیکر آیت‌الله قزوینی سالم از قبر خارج شد

خبرگزاري فارس: آيت‌الله سيد محمدباقر فالي گفت: پيكر آيت‌الله آقا سيد محمدكاظم قزويني به‎همراه كتاب روي سينه‌اش «فاطمة الزهراء من المهد الي اللحد؛ فاطمه زهرا از ولادت تا شهادت» پس از 17 سال سالم از قبر خارج شد.

آيت‌الله سيد محمدباقر فالي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرمشهر اظهار داشت: مرحوم آيت‎الله آقا سيد محمدكاظم قزويني از منبري‌ها و نويسندگان مهم حوزه علميه كربلاي معلي بودند. ايشان فرزند مرحوم آيت‌الله العظمي آقا سيد ابراهيم قزويني هستند كه در سن كودكي پدرشان را از دست داده و يتيم شده و در دامان مرحوم عمويشان آيت‎الله سيد صادق قزويني ـ پدر آيت‎الله سيد مرتضي قزويني كه هم‎اكنون امام جماعت حرم امام حسين عليه السّلام هستند ـ پرورش يافتند.
وي خاطرنشان كرد: آن مرحوم در كنار خدمت به منبر اهل بيت عليهم السّلام، كتاب‌هاي متعددي تاليف كرده‌اند كه از جمله آن “الامام علي من المهد الي اللحد “، “فاطمة الزهرا من المهد الي اللحد “، “الامام جواد من المهد الي اللحد “، “الامام هادي من المهد الي اللحد “، “الامام العسكري من المهد الي اللحد ” و همچنين “الامام المهدي من المهد الي الظهور ” است.
آيت‌الله فالي در ادامه با يادآوري اينكه “اين عالم رباني با توجه به دست و پنجه نرم كردن با بيماري سرطان حنجره 17 سال پيش در شهر مقدس قم دارفاني را وداع گفتند، تصريح كرد: هفده سال پيش پس از تشييع عظيم و پرشور، پيكر پاك و مطهر آيت‎الله سيد محمدكاظم قزويني در حسينيه كربلايي‌هاي مقيم قم در محراب حسينيه دقيقاً زير منبري كه سال‌هاي سال عرض ارادت به اهل بيت مي‌كردند به خاك سپرده شد.
وي ادامه داد: روي سينه آن مرحوم كتاب «فاطمة الزهرا من المهد الي اللحد؛ فاطمه زهرا از ولادت تا شهادت»را قرار داده بودند. اين كتاب به زبان‌هاي مختلفي از جمله زبان فارسي ترجمه شده است. هم‎اكنون پس از 17 سال در پي توسعه حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها از خانواده ايشان مي‌خواهند كه حسينيه مذكور با توجه به همجواري با حرم مطهر تخريب شود، قبر ايشان نبش شد و مشاهده شد بدنشان تازه، كفن دست نخورده و سالم و كتاب فاطمه زهرا عليها السّلام از ولادت تا شهادت كماكان روي سينه مباركشان قرار دارد.
به گفته اين خطيب توانا و برجسته منبر اهل بيت عليهم السّلام، هم‎اكنون پيكر نوراني آيت‎الله آقا سيد محمدكاظم قزويني موقتاً در يكي از سردخانه‎هاي شهر مقدس قم است تا ان‌شاءالله ترتيبات لازم براي انتقال آن به كربلاي معلي فراهم گردد و كنار حرم حضرت آقا امام حسين عليه السّلام آرام گيرد.
مرحوم آيت‎اللّه سيد محمّدكاظم قزويني به سال 1348ه.ق. در شهر مقدّس كربلا در خانواده علم و تقوا چشم به جهان گشود. نسب اين مرد بزرگ به حضرت امام موسي‎بن جعفر عليهما السّلام مي‌رسد. وي با وجود آنكه در آغاز جواني از نعمت والدين محروم شدند، با اين‏همه در راه كسب علم و كمال از پاي ننشست، پس از تكميل سطح در حوزه علميه كربلا سال‌ها در دروس خارج فقه و اصول علماي بزرگ آن سامان شركت كرد، آن‏گاه از راه تأليف و خطابه و منبر و تدريس فقه و اصول و تفسير مشغول خدمت شد.
ديري نگذشت كه به واسطه امر به معروف و نهي از منكر و موضع‌گيري‌هاي شجاعانه وي در برابر حاكمان مستبدّ عراق تحت تعقيب قرار گرفت و بارها به زندان افتاد و متحمل سخت‌ترين زحمات و شكنجه‌ها شد، حتي آخرين بار به اعدام محكوم شد كه به دنبال آن پس از ماه‌ها زندگي مخفي از عراق خارج شد و بعد از مسافرت به چند كشور اسلامي در نهايت به ايران آمد، و بعد از عمري تلاش و جهاد و فداكاري و انجام خدمات علمي و ديني در روز سيزدهم جمادي الثاني سال 1415ه.ق. در شهر مقدس قم به ديار باقي شتافت.

منبع:www.farsnews.com

پیکر آیت‌الله قزوینی در کربلای معلا به خاک سپرده شد

پیکر آیت‌الله قزوینی که هفته گذشته در شهر قم سالم از خاک بیرون آورده و پس از 17 سال به کربلا منتقل شده بود؛ در صحن حرم امام حسین(ع) به خاک سپرده شد. به گزارش حیات ، مجاوران و زائران کربلای معلا روز گذشته پیکر مطهر آیت‌الله سیدمحمد کاظم قزوینی را پس از انتقال از قم به این شهر تشییع و در صحن حرم امام حسین(ع) به خاک سپردند.بر پایه این گزارش، پیکر آیت‌الله قزوینی که به صورت موقت در حسینیه زینبیه قم دفن شده بود؛ هفته گذشته از قبر خارج و پنج‌شنبه گذشته به کربلا منتقل شد.آیت‎الله سید محمدکاظم قزوینی در سال 1348 هجری در کربلای معلا در خانواده علم و تقوا چشم به جهان گشود؛ نسب او به حضرت امام موسی‎بن جعفر (ع) می‌رسد. وی با وجود آنکه در آغاز جوانی از نعمت والدین محروم شد، در راه کسب علم و کمال از پای ننشست و پس از تکمیل دروس سطح در حوزه علمیه کربلا سال‌ها در دروس خارج فقه و اصول علمای بزرگ آن سامان شرکت کرد، آن‏گاه از راه تألیف و خطابه و منبر و تدریس فقه و اصول و تفسیر مشغول خدمت شد.وی مؤسس انجمن ناشران اسلامی در سال 1380 هجری قمری است که به مسلمانان جهان کتاب‌هایی درباره اهل‌بیت(ع) را به صورت رایگان به کشورهای مختلف ارسال می‌کرد که در برخی از این کشورها مراسم عاشورای حسینی احیا شد.آیت‌الله قزوینی در سال 1400 هجری قمری و در پی اخراج ایرانیان ساکن عراق به قم هجرت کرد و از کتاب‌های وی می‌توان به «شرح نهج‌البلاغه»، سلسله کتاب‌هایی درباره زندگی اهل بیت عصمت و طهارت با عنوان « … من المهد الی اللحد» و همچنین دانشنامه 50 جلدی درباره حیات امام صادق(ع) اشاره کرد.وی که در 13 جمادی الثانی 1415 هجری قمری و به عبارتی 17 سال پیش در حسینیه زینبیه قم متعلق به کربلایی‌های این شهر دفن شده بود هفته گذشته پس از نبش قبر بدنش تازه، کفنش دست نخورده و سالم بود.

منبع:  www.hayat.ir